nanovna

Nano VNA – tani pomiar anten i filtrów

w każdym domowym zaciszu przyda się urządzenie do pomiaru filtrów, anten czy ogólnie S-parametrów. Nano VNA w przystępnej cenie może to umożliwić.

za około 100zł można nabyć urządzenie razem z oprogramowaniem, dotykowym wyświetlaczem – istna rewelacja! Urządzenie posiada szereg zalet ale należy być świadomym że pomiary są pewnym przybliżeniem rzeczywistości, lepiej jednak mieć cokolwiek niż nic.

wygląd wewnętrzny

Urządzenie posiada pasmo 900MHz lecz są też wersje o szerszym pasmie. Konstrukcja najprostszymi słowami składa sie z generatora i detektora, na podstawie tego wyświetla co wróci do portu 1 lub przejdzie do portu 2 w zależności od typu pomiaru.

Schemat blokowy

Urządzenie posiada port usb typu c do ładowania ale i też do komunikacji z aplikacją na androida. Tam można znaleźć ciekawe dodatki jak zapis do pliku lub pomiar TDR.

https://www.reddit.com/r/amateurradio/wiki/nanovna

Pomiar filtra 433MHz

Oczywiście biorąc pod uwagę obecną popularność, powstają już nowe wersje tego urządzenia. Czy urządzenie jest kopią/podróbką opisano na stronie

http://tatek.home.pl/j3/warsztat/43-nanovna/167-nanovna01-2

Użytkując urządzenie warto sprawdzić czy są w nim ekrany(u mnie nie ma) więc warto je dodać, bez nich poziom dynamiki pomiaru jest mniejszy z uwagi na wysoki poziom szumu tła.

dodanie ekranów(shieldingu)

Jedna myśl w temacie “Nano VNA – tani pomiar anten i filtrów”

  1. Całkiem ciekawy sprzęt. Otworzyłem go żeby zobaczyć co jest w środku, a potem wypadł mi z ręki… Muszę zamówić nowe złącze montażowe i mam nadzieję, że znowu będzie działał jak należy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *