Pogodynka – E-papier i prognozy pogody

tym razem na łamach mojego bloga znajdzie się konstrukcja prosta, lecz na codzień potrzebna – pogodynka z prognozą pogody oraz pomiarem temperatury wilgotności i ciśnienia w pomieszczeniu.

Projekt rozpoczął się z powodu leżącego ponad rok na półce Raspberry pi zero oraz wyświetlacza e-papier – waweshare 2,7 cala. Dodatkowo znalazł się tam również czujnik BME280.

Cały kod został napisany w języku python. Prognoza pogoda oparta jest o dane pobierane przez wifi ze strony openwheatermap. Wystarczy się zalogować i za darmo można pobierać 60x na minutę prognozę pogody. Do tego twórcy strony dodają instrukcję jak szybko zaimplementować api do swojego programu.

Skrypt wyzwalam co 1 godzinę. Przez to że wyświetlacz nie emituje światła, nadaje się do sypialni i nie trzeba go wyłączać w nocy. Jedynym minusem jest to że wyświetlacz odświeża się dosyć długo – 2 sekundy – przy czym miga na czarno i biało.

Oczywiście takie wykorzystanie Raspberry to przerost formy nad treścią, lecz w obudowie można ukryś parę innych czujników, podłączyć drukarkę i zrobić z pogodynki printserwer czy też zlecić kopanie kryptowalut

Obudowa została wydrukowana w dwóch kawałkach z materiału PLA. Dodatkowo dodane zostały nóżki gumowe firmy 3M. Projekt natomiast powstał w oprogramowaniu FreeCAD. Ogólnie polecam program, w dwa popołudnia od zera i bez podstaw można go opanować.

Jak na pierwszą obudowę 3D mojego autorstwa, uważam za udaną i bardzo mi się podoba.

obrazek jak i icony zostały wykonane przeze mnie w programie graficznym – Paint – proszę się nie śmiać zbyt głośno 🙂

Moduł z czujnikiem został ukryty w gnieździe DB9 – tak by w środku obudowy nie był regularnie podgrzewany za pomocą raspberry 🙂

Pobór prądu w czasie pracy nie jest większy niż 180mA przy 5V.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *