Przestrojenie radia Kasprzak rm222

Dziś trafiła do mnie kultowa Unitra i jej dziecko – Kasprzak rm222. Poobijana brudna, ale wdzięczna do napraw.

Oprócz przestrojenia wyczyściłem potencjometry, oraz zakonserwowałem je środkiem “Kontakt PR”. Umyłem także obudowę 🙂
Opis przestrojenia znaleziony w internecie, ale wklejam jakby ktoś nie mógł znaleźć.

Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5÷108MHz
1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowość pracy radiomagnetofonu na zakresie 65.5÷74MHz.
2. Następnie należy zdemontować tył obudowy i wyjąć korpus odbiornika
3. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Najpierw należy wylutować kondensatory C307 i C319, zaznaczone na rysunku 1 kolorem czarnym. Po wylutowaniu kondensatorów możemy przystąpić do zestrojenia głowicy.
4. Najpierw stroimy heterodynę. Uchwytem pokrętła strojenia ustawiamy górę, a następnie dół zakresu UKF. Górną częstotliwość heterodyny (118.7MHz + 0.5MHz) ustawiamy trymerem C318, a dolną częstotliwość (98.2MHz – 0.5MHz) ściskając lub rozciągając cewkę L305. Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć ustawiając jednakowe zapasy częstotliwości heterodyny dla skrajów zakresu. Częstotliwość heterodyny można zmierzyć licznikiem częstotliwości sprzęgając się z jej cewką za pomocą pętli pomiarowej opisanej w „Serwisie Elektroniki” nr 2/99 (str.21, rys.8).

Uwaga: Jeżeli nie dysponujemy licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, należy znaleźć na innym odbiorniku dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tor tunera FM strojąc heterodynę na pokrycie zakresu.

5. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwód wyjściowy wzmacniacza w.cz. strojąc na maksimum wzmocnienia trymerem C306 (narysowano linią przerywaną, gdyż na schematach nie był uwzględniany) dla częstotliwości bliskiej górnej częstotliwość zakresu (np. 106MHz), a cewką L304 dla częstotliwość bliskiej dolnej częstotliwość zakresu (np. 90MHz). Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć ustawiając jednakowe wzmocnienia dla skrajnych częstotliwości zakresu. Do wejścia antenowego (sygnał – punkt MP1) należy podłączyć sygnał z generatora w.cz. lub wobuloskopu, a do wyjścia wzmacniacza p.cz. (sygnał – punkt MP2 – sprzężony pojemnościowo z kolektorem T505) sondę mikrowoltomierza selektywnego w.cz. lub sondę wobuloskopu. Przy braku przyrządów pomiarowych wzmocnienie głowicy można oceniać na podstawie głośności odbieranej stacji przy złożonej antenie teleskopowej.

Uwaga: Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. lub wobuloskopem, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na maksymalne wzmocnienie.

 

 

12 myśli w temacie “Przestrojenie radia Kasprzak rm222”

 1. Hej!
  Fajnie Ci to wyszło…
  Właśnie usiłuję przestroić identyczne radio i mam problem ze znalezieniem kondensatora C319 – mógłbyś coś pomóc?

  1. na dole obrazka po lewej stronie masz pokazane rozłożenie elementów, i tam szukaj nad trymerem najbardziej po lewej stronie
   TUTAJ

 2. Opis elementów pokazanych na rysunku nie zgadza się z rzeczywistością. Problem był szerzej poruszony na elektrodzie. Ja również nie mogę namierzyć C319 choć również opisany na płytce c307 który jest w miarę widoczny również nie jest tym kondensatorem. Mógłbyś na zdjęciu orientacyjnie zaznaczyć gdzie szukać tych kondensatorów?

 3. https://tomaszpacholek.files.wordpress.com/2016/07/kasprzak-c319.png

  Tu masz gdzie to mniej więcej jest, to raz, dwa w niektórych modelach nie było zamontowanego tego kondensatora… To pierwsza rzecz.

  Znajdź najpierw trymery C317 i C318 na płytce, i identyfikuj elementy i skreślaj na kartce to co znalazłeś, jak wszystko w koło będzie zidentyfikowane to go nie ma. Ale skoro go nie ma to oznacza że musisz wyciąć C307. A skoro C307 ma wartość niewiele odbiegającą od schematu to go wylutuj i zobaczysz co z tego wyjdzie.
  Jak widać po elektrodzie te radia były niedokładnie składane skoro nie wszędzie te kondensatory są. Szli widać z zasadą “co mam to dam”.
  Z teoretycznego punktu widzenia połączone równolegle pojemności sumują się! Stąd wynika że zamiast montować c319 pokręcili trymerem w fabryce i złapali pożądany zakres. Więc uzasadnienie na jego brak istnieje.

  A dużo różni się wartość tego c307?

  1. Hej!
   Oszukałem się i nie znalazłem – po wymontowaniu tylko c307 radio zaczęło ciszej szumieć – drogą eliminacji wykluczałem kondesatory, niektóre wylutowywałem po czym ponownie wracały na miejsce i chyba zepsułem radio 😛
   Mam już następne i ten sam problem z nim …

 4. No a całą resztę zrobiłeś krok po kroku z tym radiem? Samo wycięcie nie pomaga przecież, trzeba stroić heterodyne na początek, z resztą patrz opis.

  1. Tomek zdjęcie które podesłałes nic nie powie.Płytka jest bardzo słabo opisana i podmiana na zasadzie wylutuj i wlutuj nie ma sensu. Samych 27 piko w okolicy agregatu naliczyłem ze 4 sztuki. Sam c 307 jest opisany czytelnie a podobno to nie ten co trzeba. Trymerów tez nie udało mi się namierzyć.

   1. No to więcej w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, bo robiłem to rok temu :/ nie mam jak zajrzeć w te radyjko teraz :/

 5. Tak – wszystko krok po kroku – trochę chaotycznie to radio jest zrobione i to chyba cała przyczyna. Kasprzaka 121 udało mi się przestroić, a to radyjko jakoś oporne jest.
  Dzięki za pomoc – na prawdę fajny materiał opracowałeś 🙂

 6. Potrzebuję przestroić Kasprzaka RM-121. Wiem że trzeba wylutować C103/33pF i C112/15pF, oraz wymienić C101/22pF na 10pF. Mam jednak problem którymi elementami mam dostroić głowicę. Pomógł byś mi przy tym radiomagnetofonie?

 7. Witam

  Dostałem do przestrojenia w/w odbiornik i po włączeniu zakresu UKF jest cichy szum, jakby nie pracowała heterodyna, nie odbiera nawet stacji lokalnej. Pojawia się szum po dotknięciu punktu 3 cewki filtru p. cz. FM 10,7MHz. Dodam jeszcze że fale długie działają poprawnie.

 8. Po wylutowaniu kondensatorów C307 i C319 był problem z pokryciem zakresu przestrajania heterodyny. Odwinąłem więc jeden zwój cewki L5 i szeregowo z C317 wlutowałem dodatkowo kondensator 75pF, znajduje się na samym agregacie pojemnościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *