S parametry – macierz rozproszenia

Macierz rozproszenia przedstawia jakość linku antenowego, lub też linku przewodowego. Zarówno ile mocy tracimy na odbiciu jak i ile udaje się przesłać  pomiędzy portami.

Pierwsza liczba opisuje na którym porcie mierzymy, druga do którego portu podajemy sygnał.

S11 – współczynnik odbicia(return loss, reflection coefficient, gamma), parametr który mówi o tym ile mocy odbiło się od portu numer 1. Głównie odnosi się do anten. Do jego pomiaru wystarczy jeden port analizatora wektorowego. Jeżeli jego wartość jest równa 0 dB oznacza to że cała moc została odbita od portu(analizatora lub anteny) i antena nie wysyła energii.

S11
S11

Wykres S11 anteny. Antena jest dopasowana najlepiej dla częstotliwości 700MHz – w tym miejscu wykazuje najmniejsze odbicie a więc najlepsze dopasowanie.

gdzie: RL- współczynnik odbicia, Pi-moc podana do portu, Pr moc odbita od portu

S12 – tłumienność, straty wtrącenia(insertion loss, attenuation) parametr ukazujący wartość ile mocy przesłano z portu 2 do portu 1. W przypadku wzmacniacza pokazuje współczynnik wzmocnienia.

gdzie: IL- tłumienność, PT- moc wysłana z portu 2, PR-moc odebrana z portu 1

S22– współczynnik odbicia(return loss, reflection coefficient, gamma), parametr który mówi o tym ile mocy odbiło się od portu numer 2.

S21 – tłumienność, straty wtrącenia(insertion loss, attenuation) parametr ukazujący wartość ile mocy przesłano z portu 1 do portu 2.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *