s parameters

S parametry – macierz rozproszenia

Macierz rozproszenia przedstawia jakość linku antenowego, lub też linku przewodowego. Zarówno ile mocy tracimy na odbiciu jak i ile udaje się przesłać  pomiędzy portami.

Pierwsza liczba opisuje na którym porcie mierzymy, druga do którego portu podajemy sygnał.

S11 – współczynnik odbicia(return loss, reflection coefficient, gamma), parametr który mówi o tym ile mocy odbiło się od portu numer 1. Głównie odnosi się do anten. Do jego pomiaru wystarczy jeden port analizatora wektorowego. Jeżeli jego wartość jest równa 0 dB oznacza to że cała moc została odbita od portu(analizatora lub anteny) i antena nie wysyła energii.

S11
S11

Wykres S11 anteny. Antena jest dopasowana najlepiej dla częstotliwości 700MHz – w tym miejscu wykazuje najmniejsze odbicie a więc najlepsze dopasowanie.

gdzie: RL- współczynnik odbicia, Pi-moc podana do portu, Pr moc odbita od portu

S12 – tłumienność, straty wtrącenia(insertion loss, attenuation) parametr ukazujący wartość ile mocy przesłano z portu 2 do portu 1. W przypadku wzmacniacza pokazuje współczynnik wzmocnienia.

gdzie: IL- tłumienność, PT- moc wysłana z portu 2, PR-moc odebrana z portu 1

S22– współczynnik odbicia(return loss, reflection coefficient, gamma), parametr który mówi o tym ile mocy odbiło się od portu numer 2.

S21 – tłumienność, straty wtrącenia(insertion loss, attenuation) parametr ukazujący wartość ile mocy przesłano z portu 1 do portu 2.

 

2 myśli w temacie “S parametry – macierz rozproszenia”

  1. Współczynnik RL jest chyba źle podany. W logartymie powinno być Podbite / Pwyslane. Obecnie jest na odwrót. Jest to bez sensu w kontekście wykresu na których są wartości poniżej zera podczas gdy ze wzoru na stronce wynika, że wartości nie mogą zejśc poniżej zera (bo oznaczaloby ze wiecej mocy wrocilo niż zostalo wyslane).

    1. Dzięki za komentarz. Podany wzór jest prawidłowy. Minus na wykresie jest podawany żeby zorientować się że występuje wtedy tłumienie. Jest to przedstawiane w taki sposób w analizatorach wektorowych znanych firm np. R&S. Gdyby był podawany odwrotnie mogło by to wprowadzać błąd w interpretacji. Fala odbita nie może być większa niż fala wysłana. Historycznie przyjęto też jest to obliczane i podawane właśnie w taki sposób. W razie czego odsyłam do książek z teorią takich jak signal and power integrity simplified – Eric Bogatin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *